UPOV – uređaj za pročišćavanje otpadnih voda

ožu 18, 2025

UPOV – uređaj za pročišćavanje otpadnih voda

Razvoj naselja i povećanje životnog standarda doveli su do sve intenzivnijeg zagađenja okoliša, a među najteže oblike zagađenja svakako ubrajamo i zagađenje voda. Potrošnja vode za različite potrebe sve je veća, što rezultira rastom količina otpadnih voda. Ovaj trend značajno ugrožava čovjekovu životnu sredinu, s obzirom da su pitke vode sve više zagađene otpadnim vodama. Primjerice, više od 30% pitke vode u Engleskoj sadrži “korištenu” vodu, dok je u Parizu udio “ponovno korištene” vode u pitkoj vodi preko 50%. Ruhrska oblast u Njemačkoj koristi pitku vodu koja sadrži oko 40% tretirane otpadne vode. Sve stroži zahtjevi na kvalitetu ispuštene vode zahtijevaju napredne tehnologije obrade kako bi se osigurala čistoća i sigurnost pitke vode.

Izvori zagađenja voda:

Uređaji za pročišćavanje otpadnih voda (UPOV) su hidrotehničke građevine s postrojenjima u kojima se vrši pročišćavanje vode sustava javne odvodnje prije njihovog ispuštanja u za to predviđeni prijemnik. Razlikuju se prema tehnologiji i stupnju pročišćenja, te koriste različite tehnologije i procese za uklanjanje zagađivača iz voda, kako bi ih učinili sigurnima za povrat u okoliš ili za ponovnu upotrebu. Ovisno o vrsti zagađenja i potreba, pročišćavanje otpadnih voda se može odvijati mehaničkim,biološkim i kemijskim tipovima uređaja, te naprednim tretmanima.

Prvi korak u pročišćavanju otpadnih voda je mehaničko uklanjanje većih čestica i krutih materijala, koje se provodi uz pomoć filtera, sita, mreža i sedimentacije. Sljedeća faza pročišćavanja je biološkim putem gdje mikroorganizmi poput bakterija i gljiva razgrađuju organske tvari kroz aerobne i anaerobne procese.

Kemijsko pročišćavanje koristi kemikalije za uklanjanje tvari poput fosfora, teških metala, pesticida putem koagulacije, flokulacije i neutralizacije, a napredni tretmani koriste moderne tehnologije poput membranskih tehnologija, UV zračenja i aktivnog ugljena za uklanjanje čak i vrlo malih zagađivača.

Ovisno o potrebama, uređaji mogu biti manji, poput kućnih sustava za filtraciju, ili veći, poput industrijskih i komunalnih postrojenja koja pročišćavaju velike količine otpadnih voda.

Hrvoje Kirinčić, bacc.ing.mech

UPOV Požega – izvođenje strojarskih radova

Upov Požega

Foto: PROMO

U sklopu projekta „Poboljšanje vodno-komunalne infrastrukture u aglomeraciji Požega“, HAMOWA-HIDRO je izvodila pojedine strojarske radove na rekonstrukciji i dogradnji postrojenja za pročišćavanje otpadnih voda aglomeracije Požega, CUPOV Požega.

CUPOV Požega, ima kapacitet za 33.500 ekvivalentnih stanovnika, smješten je u naselju Vidovci, istočno od grada Požege, na rubu industrijske zone. U ovaj uređaj dovoze se otpadne vode iz kanalizacijskih mreža grada Požege, općine Brestovac i dijela općine Velika. Nakon pročišćavanja se voda ispušta u rijeku Orljavu. Doprema se i mulj s drugih manjih uređaja za pročišćavanje.

Dovršetak i puštanje u rad prve faze izgradnje CUPOV-a grada Požege ostvareno je sredinom 2005. godine. Izgrađeni su dovodni kolektor do uređaja, automatska gruba rešetka, ulazno okno s pužnim crpkama, fina rešetka, mjerni kanal, aerirani pjeskolov-mastolov i izlazno okno. Ovom izgradnjom omogućeno je mehaničko izdvajanje grubih i finih nečistoća većih od 5 mm, pijeska i masnoće, koji se potom zbrinjavaju na ekološki prihvatljiv način.

Druga i treća faza odnosno rekonstrukcija i dogradnja CUPOV Požega obuhvatile su obnovu dijela postrojenja za mehaničku obradu otpadnih voda, izgradnju i opremanje biološke obrade otpadnih voda, izgradnju polja za ozemljavanje mulja, postavu izlaznog okna za uzimanje uzoraka pročišćene vode te krajobrazno uređenje.

Sredinom prosinca 2024. godine CUPOV je pušten u probni rad. Probni rad će trajati 12 mjeseci tijekom kojeg uređaj treba biti doveden do odgovarajuće razine pročišćavanja.

Jakov Raič, voditelj projekta

Skip to content